تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - هفدهم مهرماه ، نخستین پرواز حج تمتع
چهارشنبه 24 فروردین 1390

هفدهم مهرماه ، نخستین پرواز حج تمتع

   نوشته شده توسط: کاروان حج سید علی سیدی    

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، علی لیالی شامگاه یکشنبه در همایش سراسری مدیران ستادی استانی و مدیران کاروان‌های حج تمتع سال 90 که در سالن همایش مجتمع فرهنگی یاوران مهدی‌(عج) در جمکران برگزار شد، با اشاره به تحولات سیاسی اخیر در منطقه وکشورهای عربی گفت: در عربستان و منطقه شرایط خاصی حکم فرما است و نمی‌توان وجود این امر را کتمان و یا آن را بسیار سنگین و تاثیرگذار عنوان کرد با تمام این وجود حج سال جاری همچون سال‌های گذشته در کمال آرامش صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور ادامه داد: در حوزه حج سمت و سوی سازمان را به جهتی برده‌ایم که مسائل حج مردم خیلی دست خوش مسائل محیطی و فرا محیطی نشود.

97 هزار نفر در سال جاری به حج اعزام می‌شوند

وی با اشاره به اینکه 17 اسفنده ماه سال 89 با وزیر حج عربستان در خصوص حج تمتع سال 90 ملاقاتی کرده‌ام بیان داشت: قرارداد حج سال 90 در این ملاقات به امضاء رسید و 97 هزار ویزا در مرحله نخست به امضاء رسید و بدون هیچ مسئله‌ای تمام پیش نیاز‌ها در امر تنظیم قرارداد گنجانده شد.

لیالی اظهار داشت: از این تعداد 97 هزار ویزا، 90 هزار آن برای زائران و هفت هزار آن نیز برای عوامل ستادی و بعثه مقام معظم رهبری و تدارکات فراهم شده است.

زمان ثبت نام حج تمتع یک ماه زود‌تر انجام می‌شود

وی در خصوص کارهای انجام شده در راستا پیش برد حج تمتع بیان داشت: در این مقطع از زمان در انجام کارهای حج تمتع سال جاری به روز هستیم و تا کنون تلاش کرده‌ایم کار ثبت نام را زود‌تر از تاریخ خودش انجام دهیم که زمان شروع ثبت نام تا زمان اعزام نسبت به سال گذشته 31 روز زود‌تر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور اظهار داشت: تا پایان فرودین ماه کار ثبت نام حج تمتع به اتمام خواهد رسید و اولین پرواز حج تمتع 16 مهر ماه 90 انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: با این وجود از زمان ثبت نام تا اعزام زائران به مکه پنج ماه فرصت است تا برنامه‌های لازم در خصوص آگاهی و آمادگی زائران را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه هر مدیر کاروان لازم است کاروان خود یک سازمان کوچک تلقی کند اظهار داشت: 12 جلسه برای کاروانهای مدینه بعد و 10 جلسه برای مدینه قبل بدین معنی نیست که مدیران کاروان‌ها به این مدت زمان بسنده کنند اگر این مدت زمان افزایش پیدا کند در آینده سفر با زحمت و مشکلات کمتری مواجه خواهند بود.

لیالی گفت: کلاس‌های توجیه زائران از 10 اردیبشهت ماه سال جاری آغاز خواهد شد و این زمان فرصت خوب و کافی است تا زائران را برای سفر بی‌عیب آماده کنیم.

وی افزود: واگذاری نا‌هماهنگی در خدمت رسانی به عهده سازمان حج و زیارت توسط مدیران کاروان قطعاَ خیانت است و همچنین در زمان بحران گناه را بر دوش دیگری انداختن کار درستی نیست.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: امروزه نوع برخورد با زائر در مقایسه با پنج سال گذشته جواب نمی‌دهد و در ارتباط با زائران باید قطعاَ رفتار‌ها را بسنجیم و آگاهانه با آن‌ها رابطه داشته باشیم.

وی در بیان داشت: در سال نخست اعزام دانشجویان به حج، روحانیون کاروان متناسب به این قشر انتخاب نشده بود و همین امر سبب شکاف بین مدیران کاروان و زائران شد.

نگاه مدیران کاروان باید پاکدستی، پاک چشمی و ولایت پذیری باشد

لیالی با مشخص کردن خطهای قرمز برای مدیرکاروان‌ها اظهار داشت: نگاه مدیران کاروان باید پاکدستی، پاک چشمی و ولایت پذیری باشد و این فاکتور‌ها مرز بین مدیر موفق و خوب و مدیر غیر موفق را مشخص می‌کند و با بروز عکس این فاکتور‌های بیان شده از کنار آن عبور نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: سرمایه امروز سازمان حج و زیارت اعتماد مردم به این سازمان است و این امر بدلیل ذهنیت پاک و زلال آن‌ها به این سازمان است و باید تلاش کنیم این اعتماد را حفظ کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه سازمان حج و زیارت تا کنون چه فرآیند‌های را طی کرده است تا به این باور که نیروی انسانی دارایی و رکن اصلی سازمان است رسیده است اضافه کرد: افرادی در سازمان حج و زیارت به عنوان مدیران کاروان‌ها بکارگمارده می‌شوند که سه سفر سابقه خدمات رسانی به زائرین خانه خدا را دارند و دیگر ویژگی عبور با موفقیت از آزمون سخت و همچنین عامل سوم بررسی شخصیت، اعتقادات، تفکرات و اخلاقیات مدیران است و امروزه ارزشمند‌ترین مدیران کاروان‌ها را داریم و بر این افراد می‌بالیم و افتخار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه وجود این ویژگی‌ها نباید سبب آرامش مدیران کاروان‌ها شود اظهار داشت: با وجود این ویژگی بسیار خوب مدیران کاروان‌ها سبب دو چندان شدن انتظارات سازمان حج و زیارت و مردم شده است.

لیالی بیان داشت: سازمان حج و زیارت بخشی از کلیت نظام است و این سازمان نمی‌تواند در حج و عمره حرکتی را کند که با کلیت نظام در تضاد باشد و ما قطعاًَ در دایره خط مشی نظام حرکت خواهیم کرد و حرکت بر خلاف این نظام نتیجه درستی نخواهد داشت.

وی در پایان در خصوص زمان ثبت نام اعزام به حج تمتع اظهار داشت: در حال حاضر ثبت نام در استان‌های قم، تهران و البرز صورت می‌پذیرد و استان‌های دیگر کشور نیز بدلیل کاهش بار سنگین بر اینترنت در زمان ثبت نام در روز پنج شنبه انجام خواهد شد.