تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - حجاج اواسط مهرماه به عربستان سعودی اعزام می‌شوند

رییس سازمان حج و زیارت گفت: عملیات اعزام حجاج به عربستان سعودی از 13 و 14 مهرماه آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری ،  علی لیالی، رییس سازمان حج و زیارت، 23 اردیبهشت‌ماه در مراسم همایش روحانیون کاروان‌های حج تمتع با بیان این‌که رکن اصلی اداره‌کنندگان حج، روحانیون کاروان‌ها هستند، به تشریح مأموریت سازمان حج و زیارت در برگزاری حج و عمره پرداخت.

وی تأمین زیرساخت، امکانات و شرایط برای بعثه مقام معظم رهبری افزود: سازمان حج و زیارت باید شرایط، زمینه و محیط را برای ایجاد یک محیط تربیتی، آموزشی و تحقق امر دینی لازم فراهم کند تا بعثه مقام معظم رهبری و روحانیون کاروان‌ها بتوانند به هدف اصلی حج و عمره جامه عمل بپوشانند.

رییس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: سازمان حج و زیارت همچون دانشکده‌ای است که رییس آن وظیفه دارد کلاس را مهیا، ظرفیت کامل آن را ایجاد و با فراهم کردن امکانات لازم، دانشجویان را دسته‌بندی کرده و از استاد دعوت کند تا دانشجویان حاضر در کلاس را تعلیم و ارتقای فکری و بینشی دهد.

وی با اشاره به بررسی شیوه‌های انجام تحقق امکانات لازم در شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری، هماهنگی با دستگاه‌های دخیل در اعزام زائران را یکی دیگر از وظایف سازمان حج و زیارت برشمرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که تعامل و توافق‌های اساسی برای حضور بهتر در کشور عربستان، از پیش صورت گرفته است، اظهار داشت: فعالیت سازمان بر برداشتن گام‌های بهتر و فراهم کردن شرایط مناسب‌تر برای زائران متمرکز شده است.

وی با بیان این‌که بیشترین فرصت بهره‌وری و بهره‌دهی روحانیون کاروان‌های حج را در سال گذشته فراهم کردیم از افزایش فاصله زمان نام‌نویسی تا شکل‌گیری کاروان‌های حج خبر داد و گفت: زمان نام‌نویسی و شکل‌گیری کاروان‌ها را امسال یک ماه جلو آورده‌ایم و این فاصله از چهار و نیم ماه به پنج و نیم ماه افزایش یافته است.

لیالی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: موضوع‌ اصلی سفر زیارتی، حج است و رجوع زائران به روحانیون چشمگیر می باشد، از این‌رو باید زمینه‌ها را به گونه‌ای فراهم کرد تا انتظاراتی که زائران با رجوع به روحانیون کاروان‌های حج، از سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری دارند، برآورده شود.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان این‌که شرایط حاکم بسیار سخت و سنگین است، گفت‌: از روحانیون، مدیران و زائران کاروان‌های حج انتظار می‌رود تا از شرایط به دست آمده به درستی حمایت و مراقبت کرده تا این فضای ایجاد شده و فرصت حضور به بهترین شکل مورد استفاده معنوی قرار گیرد . 

وی با اشاره به جدا شدن مطالبات زائران از مسائل و مطالبات گذشته، تعیین‌ خط مشی اصلی فرهنگی، فکری و سیاسی را برعهده روحانیون کاروان‌ها دانست و تصریح کرد: مدیران کاروان‌ها در این مسائل حق پیش افتادن از روحانیون کاروان‌ها را ندارند و هرگز نباید در مسائل فرهنگی، فکری و آموزشی مناسک زائران ورود پیدا کنند.

 لیالی همچنین به شرایط خاص حاکم بر کشور عربستان سعودی اشاره کرد و با بیان این‌که آنچه درباره این شرایط تحلیل می‌شود، در شرایط حاضر است، به ارائه گزارشی از چگونگی شکل‌گیری عمره و حج پرداخت و گفت: خیزش‌های اسلامی منطقه، مراسم عمره را با مشکل مواجه کرد؛ از این‌رو اعزام‌های امسال پانزده روز عقب افتاد.

 وی از آغاز عملیات اعزام حجاج به عربستان سعودی، 13 و 14 مهرماه خبر داد و گفت: با پیگیری‌های مستمر مسؤولان سازمان حج و زیارت، مشکلات ایجاد شده در اخذ روادید کشور عربستان، مرتفع شده و امسال 800 هزار زائر در عمره مفرده شرکت خواهند کرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تنظیم قرارداد حج، گفت: این قرارداد در قالب 97 هزار ویزا و با تمام شرایطی که انتظار داشتیم مبنی بر اصل برگزاری دعای کمیل و سایر شرایطی که در تفاهم‌های گذشته بود صورت گرفت و انشاء الله حج را در کمال عزتمندی شروع و به پایان خواهیم رساند.

وی در ادامه تحلیل مناسب از شرایط، موقعیت‌ها و محدودیت‌های سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری را وظیفه مدیر کاروان‌های حج دانست و اظهار داشت: زائران در فضای چگونگی مناسبات با عربستان سعودی نیستند؛ از این‌رو، از روحانیون معزز خواستاریم هرگونه نارسایی احتمالی در چرخه مراسم حج و عمره را در ذهن زائر توجیه و تبیین کنند، تا آنکه نظام و سیستم خدماتی دستخوش نقد غیرمنصفانه نشود.