تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - سیاست‌های فرهنگی حج تمتع سال 90 تشریح شد
شنبه 24 اردیبهشت 1390

سیاست‌های فرهنگی حج تمتع سال 90 تشریح شد

   نوشته شده توسط: کاروان حج سید علی سیدی    

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد جواد مظلومی معاون امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری به تشریح سیاست‌های فرهنگی حج تمتع سال 90 پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد جواد مظلومی، معاون امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، 23 اردیبهشت‌ماه در همایش روحانیون کاروان‌های حج تمتع به تشریح سیاست‌های فرهنگی حج تمتع سال 90 پرداخت و گفت: برنامه‌های فرهنگی حج تمتع امسال دسته‌بندی شده است.

معاون امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با بیان این‌که برای قانومند کردن سیاست‌های فرهنگی حج تمتع سال 90، فهرستی در معاونت امور فرهنگی بعثه تهیه شده است، گفت: موظفیم به سمت قانون‌مندی و تعیین ضوابط حرکت کنیم. 

وی با اشاره به اهتمامی که بعثه مقام معظم رهبری به اعزام روحانیان کاروان‌ها به عمره مفرده امسال دارد، افزود: روحانیان کاروان‌ها که در دور اول به عمره مفرده دعوت شده‌ و اعزام شده‌اند، در دور دوم هم دعوت شده و کسانی که در دور اول و دوم اعزام نشده‌اند، در دور سوم دعوت و اعزام خواهند شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مظلومی با بیان این‌که ایجاد تحول در زائران بیت‌الله الحرام به دست روحانیان کاروان‌های حج انجام می‌شود، تصریح کرد: بعثه مقام معظم رهبری بر خود لازم می‌داند که به همه سؤالات روحانیان کاروان‌های حج پاسخ دهد.

وی اضافه کرد: روحانیانی که در سال 87 به حج تمتع اعزام شده بودند، امسال هم دعوت شدند و کسانی که در سال‌های پیش دعوت شدند و به دلایل شخصی نتوانستند به حج تمتع بروند، در سال 90 هم دعوت شده‌اند، اما اولویت نخواهند داشت.

معاون امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به تفاوت بین عمره و حج اظهار داشت: اعزام عمره برای نخستین‌بار امسال براساس اولویت‌های مورد تقاضای روحانیان کاروان‌های حج انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: نخستین اصل در فراخوان روحانیان کاروان‌های حج برای تخصیص، سکونت بوده است؛ بنابراین روحانیانی که در قم سکونت داشته‌اند براساس محل تولد دعوت شده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مظلومی با بیان این‌که دغدغه اصلی بعثه مقام معظم رهبری در اعزام روحانیان بومی‌سازی است، دو نکته را در این بخش حائز اهمیت دانست و گفت: در بومی‌سازی اصلی را مدنظر داریم و آن همزبانی روحانیان با زائران است.

وی با اشاره به اهمیت برپایی نماز جماعت در طول مراسم حج و تأکید علما بر این امر از روحانیان کاروان‌های حج خواست که نماز جماعت را به هیچ عنوان در کاروان‌ها برپا نکنند و بر برپایی آن در مساجد اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.