تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - گرمازدگی شایع‌ترین بیماری در میان زائران ایرانی

 دکتر شوشتری رئیس هیات پزشکی ایرانی در مدینه منوره با بیان اینکه ساعت‌های پیشنهادی ما برای زیارت و خروج از هتل قبل از 9 صبح و بعد از 6 عصر است که از شدت گرمای هوا کاسته شده است، اظهار داشت: با ورود به فصل تابستان گرمازدگی شایع‌ترین بیماری در میان زائران ایرانی است.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع‌رسانی بعثه مقام معظم رهبری به مدینه، در تمام ایام عمره و حج هیات پزشکی ایران مستقر در مدینه و مکه است و در تمام ساعات شبانه روز،‌ پاسخ‌گوی نیاز زائران هستند.
پزشکان مستقر در مکه و مدینه، سختی‌های بسیاری را تحمل می‌کنند که شیرینی مجاورت با رسول‌الله (ص) و ائمه بقیع (ع)، آن سختی را سهل می‌کند.
در همین راستا، به گفت‌گویی صمیمانه با دکتر شوشتری،‌ رئیس هیات پزشکی ایرانی در مدینه نشستیم تا از توصیه‌هایش به زائران با ما سخن گوید:

روزانه حدود 1700 نفر.

علت اصلی مراجعات چه بوده؟
در شروع عملیات عمره، علت اصلی مراجعه زائران بیمار، سرماخوردگی و دردهای عضلانی و استخوانی بود اما در یک هفته اخیر که هوا رو به گرم شدن رفته است، به تدریج آمار ناراحتی‌های گوارشی که اغلب ناشی از گرماست در حال افزایش است. پیش بینی ما این است که در یکی دو هفته آینده بیشتر بیماران مراجعه کننده به پزشکان بیماران گرمازده و بیماری ها ناشی از گرما خواهد بود.

چه توصیه ای برای پیشگیری از این نوع بیماری ها دارید؟
پیشنهادهایی را در هتل ها بصورت پوستر و بنر الصاق کرده ایم. از جمله این که سعی شود مخصوصا سالمندان و کودکان در ساعتهای گرم روز از هتل بیرون نروند. ساعت های پیشنهادی ما برای زیارت و خروج از هتل قبل از نه صبح و بعد از شش عصر است که از شدت گرمای هوا کاسته شده است. قدم زدن های طولانی در بازار و خیابان مخصوصا برای این دو گروه سنی بسیار خطرناک است چون شدیدا در معرض خطر از دست دادن آب بدن و مشکلات ناشی از گرما هستند. زائران حتما هنگامی که از هتل خارج می شوند آب با خودشان همراه داشته باشند و به اندازه کافی آب بخورند. هنگامی هم که در هتل هستند مایعات دیگر مانند چای کم رنگ، دوغ و انواع آب میوه (درصورتی که به علت بیماری دیگری خوردن آن برایشان منع نشده باشد) بنوشند. سعی کنند روزانه حداقل یک بار استحمام کنند تا بتوانند عمره شان را در فصل گرما به سلامتی طی کنند.

هیات پزشکی غیر از امور درمانی در زمینه های پیشگیری و بهداشتی چه فعالیت‌هایی دارد؟
نیروی های بهداشتی ما تمام هتل هایی را که زائران ایرانی در آن ساکن هستند و همچنین آشپرخانه ها و انبارها را بطور مرتب بازرسی می کنند. یعنی هر هتل در دوره یک ماهه حضور عوامل ثابت، حداقل سه بار از نظر نظافت، جانوار موذی و حشرات، تمیزی محل نگهداری مواد غذایی، بهداشت سالن توزیع غذا چگونگی نگهداری و شستشوی ظروف بازرسی می شوند. در مواردی که اشکال وجود داشته باشد تذکر می دهیم یا گزارش می کنیم و الحمدلله تا حالا نیروی های ستادی که اهمیت مسائل بهداشتی را درک کرده اند با ما همکاری خوبی داشتند و اشکالات و نواقص را به خوبی برطرف کرده اند.
آشپرخان های مرکزی مدینه خودشان نیروی بهداشتی ثابت دارند و توسط نیروهای ما هم بازرسی می شوند. موارد متعددی بوده که برای عوامل آشپزخانه سوالی بهداشتی پیش آمده  و نیروهای بهداشتی ما به آشپزخانه رفته و موضوع را بررسی کرده اند.

منوی غذایی با نظارت شما تهیه شده است؟
مرکز پزشکی در تعیین منوی غذایی نقشی ندارد و از تهران هیات  خاصی منو را می چیند. البته ما انتقادهایی به منوی غذایی داریم. نیروهای ستادی اصرار دارند که در منوی غذایی، غذاهایی درخور شإن زائر تدارک ببینند. در حالی که از نظر تغذیه ای و بهداشتی هر وعده برنج دادن چندان مناسب نیست. اما با توجه به این که در کنار این غذاها، غذاهای رژیمی هم سرو می شود بیماران یا زائرانی که این غذاها برایشان مناسب نیست می توانند از غذاهای رژیمی استفاده کنند.
در زمینه غذا ما به زائران توصیه می کنیم که از پرخوری مخصوصا در شب بپرهیزند. البته متاسفانه در برخوردهایی که با بیماران داشتیم دیدیم که متاسفانه بیماران فشار خونی، بیماران دیابتی و بیماران مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی  از این که همزمان غذای رژیمی سرو می شود اطلاع نداشته اند. ما سعی کرده ایم این موضوع را در بنرها و پوسترها به زائران اطلاع رسانی کنیم و به مدیران هم توصیه کرده ایم اطلاع رسانی کنند تا کسانی که مشکل خاصی دارند حتما غذای رژیمی سفارش بدهند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.

از آغاز عمره چند مورد فوتی چند مورد بستری و چند مورد اعزام به ایران داشتیم؟
از آغاز موسم عمره متاسفانه 13 مورد فوتی داشتیم. در طی عملیات عمره جاری تعداد مراجعات زائران به مراکز درمانی به 110 هزار مورد رسیده . تعداد بستری ها در بیمارستانهای عربستان 70 مورد بوده و دو بیمار هم که به علت بیماری نتوانستند  عمره بجا بیاورند و به ایران اعزام بازگشت داده شدند.

موارد فوتی همگی ناشی از سن زیاد بوده؟
در مدینه مورد فوتی در سن پایین نداشتیم. همه یا مسن بودند یا بیماری زمینه ای خاصی داشتند مثل بیماری های قلبی عروقی یا سکته مغزی و یکی دو مورد هم بیماری های بدخیمی داشتند که خودشان اطلاع داشتند و تحت درمان هم بودند اما در شرایط سخت سفر بیماری شعله ور و به فوت آنها منجر شد.

در پایان اگر توصیه ای  دارید بفرمایید.
از این به بعد که هوا گرم می شود اگر زائران گرامی نکات ساده بهداشتی را رعایت و به اندازه کافی استراحت کنند و مایعات به میزان کافی بنوشند ان شاءالله برای شان مشکلی به وجود نمی آید. دستها را به دفعات با صابون بشویند. از دست دادن و مصاحفه های غیرضروری خودداری کنند. موقع ورود به هتل حتی اگر قصد غذا خوردن نداشته باشند دستها را بشویند چون 80 درصد موارد انتفال بیماری ها از طریق دستهای آلوده است. این نکته مخصوصا در ایام عمره که زائران کودکان را هم همراه دارند باید رعایت شود. اگر همین نکات ساده رعایت شوند زائران خیلی از مشکلات را نخواهند داشت و دوره عمره را به سلامتی طی خواهند کرد.