تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - در سفر به عربستان؛ باید ها و نبایدهایی كه عمره گزارها لطفا رعایت كنند

حجت الاسلام و المسلمین ' نجف نجفی روحانی ' نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره، عملیات عمره امسال را تاكنون بدون مساله و مشكل اساسی توصیف كرد و ابراز امیدواری نمود؛ زائران ایرانی با نهایت استفاده از فرصتی كه خداوند تبارك و تعالی برای آنها فراهم آورده است ، ضمن زیارت حرمین شریفین به خودسازی و انشاالله دیگر سازی بپردازند

در این گفت وگوی مفصل حجت الاسلام و المسلمین ' نجف نجفی روحانی بعد از ارایه تحلیلی جامع از شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی عربستان سعودی، مجموعه ای از توصیه ها را تحت عنوان 'باید ها 'و ' نباید ها ' یی كه لازم است از سوی همه ی زائران و بخصوص روحانیون كاروانها رعایت گردد، ارایه كرد و خواست تا آنها را كاملا رعایت كنند تا به گفته وی : هم چهره ای مناسب و شایسته از ایران و ایرانی در نزد زائران دیگر كشورها ارایه شود و هم اینكه نسبت به مذهب شیعه و تعالیم و باورهای پیروان این مذهب ، برداشت های غلطی شكل نگیرد.
حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی در گفت و گو با با پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، ابتدا از روحانیون خواست تا پاسخ های شرعی زائرین را با بیانی ساده و روشن ارائه نمایند و نسبت به مسایلی كه حضور ذهن ندارند از بعثه رهبری استعلام كنند.

وی همچنین از روحانیون خواست تا در تمامی مراحل سفر ملبس به لباس مقدس روحانیت بوده و به هیچ وجه از لباس شخصی «مگر در مواقع ضرورت» استفاده ننمایند.

رعایت شئون كشور میزبان
نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره همچنین از روحانیون خواست تا جهت رعایت عزّت اسلامی و شكوه ایرانی و حفظ حرمت جمعی مسلمانان سایر كشورها نسبت به رعایت شئون جاری كشور میزبان از قبیل: بلند نخواندن نماز و دعای توسل و زیارت عاشورا، عدم اقامه نماز جماعت در خارج از مسجد النبی(ص)، نبوسیدن دربهای حرمین، نگذاشتن مهر یا كاغذ برای سجده ، نبردن وسایل اضافی به داخل حرمین، رعایت حجاب اسلامی برای بانوان، برخورد مناسب با زائرین غیر ایرانی در صفوف نماز و تنظیم صفوف نماز جماعت دقت لازم و تذكر جدی به زائرین داده شود.

دربهای ورودی مسجد النبی مخصوص خواهران
وی همچنین از روحانیون كاروانهای عمره گزار خواست تا خواهران زائر را نسبت به ساعات ورود به روضه مباركه جهت استفاده معنوی هر چه بیشتر از آن فضا دربهای ورودی مخصوص خواهران (درهای شماره 25-27-29 حرم شریف نبوی ) آگاه نمایند.
نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره از خواهران زائر نیز خواست تا سوالات خود را از روحانیون و مبلغه ها بپرسند و سوالی را برای خود بی پاسخ نگذاشته و یا شبه ای را به ذهن راه ندهند.
در حرمین شریفین مبلغه های عضو بعثه مقام معظم رهبری برای پاسخگویی به سوالات زائران و راهنمایی آنها در انجام عبادات و مناسك حضور دارند .


حضور در نمازهای جماعت حرمین شریفین
حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی با تاكید بر اهمیت حضور در نمازهای جماعت حرمین شریفین از روحانیون كاروانها خواست تا ضمن تأكید بر حضور زائران در نمازهای جماعت آنها را نسبت به قرائت سوره سجده دار در نماز صبح جمعه كه مستلزم سجده هست و هم چنین خواندن دعا و قرآن درحالت رو به قبله توجیه نمایند.
كنترل اعمال زائرین نسبت به صحّت احرام در مسجد شجره و بقیه اعمال عمره مفرده به گفته نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره از دیگر وظایف اصلی روحانیون كاروانهاست .

پرهیز از بحث های بیهوده در بقیع
حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی با اشاره به تبلیغات گسترده وهابیت در حرمین شریفین به خصوص در اطراف بقیع و ایجاد شبهه برای زائرین، از روحانیون كاروانها خواست ضمن بر حذر داشتن زائرین از ورود به بحث و مجادله با مأمورین سعودی و دریافت كتابهای ضاله اهدائی رایگان، در صورت مشاهده موارد خاص مراتب را به بعثه رهبری گزارش نمایند.
وی در ادامه و در تشریح نبایدها در سفر به حرمین شریفین گفت: از آنجائیكه هدف اصلی از حضور در اماكن مقدسه مثل حرمین شریفین و بقیع و اُحُد و ... نهایت استفاده معنوی و دعا و نیایش است ، لذا زائران ضمن رعایت كامل شئونات اسلامی و فرهنگی اصیل ایرانی از بحث كردن و مجادله بیهوده با مأموران سعودی و خرید و هرچه كه موجب دور شدن از روح معنویت است ، پرهیز نمایند.

حفظ شئونات اسلامی و عزت زائران ایرانی
وی افزود : به جهت حفظ شئونات اسلامی و عزت زائران ایرانی روحانیون در جلسات توجیهی با زائرین موارد ضروری از قبیل رعایت حجاب كامل اسلامی و سایر شئونات اسلامی را متذكر شده و از برخورد تند و بدون تأثیر بعنوان نهی از منكر خودداری نمائید.
وی همچنین از روحانیون كاروانها خواست تا جهت حفظ حرمت لباس مقدس روحانیت از دخالت در امور اجرائی هتل ها پرهیز نموده و صرفاً جهت راهنمایی و مشاوره با عوامل اجرائی هتل ها امور را با در نظر گرفتن حقوق زائرین حل نمائید.
عكسبرداری از اماكن حساس و یا استعمال دخانیات در حرمین شریفین تاكنون باعث مشكلات بسیاری برای زائرانی شده است كه به رغم توصیه ها و تذكرات به این مهم ها حتما از روی بی دقتی توجه نكرده اند .این امر اسباب دردسرهایی برای خود آنها و نهادهای ایرانی و ازجمله بعثه مقام معظم رهبری شده است .

سیگار و .... ممنوع!
حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره در این باره از زائرین خواست تا در راستای اعتلای ایران اسلامی از كشیدن سیگار در مجامع و عكس برداری از اماكنی كه عكاسی از آنها ممنوع است ، خودداری كنند و به علاوه برای پرهیز از برداشت های ناصواب از پاشیدن گندم در بقیع، انداختن عریضه، برداشتن خاك، بستن نخ به پنجره های بقیع، سخن گفتن بلند، بلند خواندن زیارتنامه، گرفتن كتب و ادعیه كه از طرف مبلغان سعودی توزیع می گردد ، جدّاً خودداری كنند تا ضمن حفظ آرامش خود ، موجب تحریك مأموران سعودی نشوند.