تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - تصاویری از محل دفن حضرت ابوطالب، پدر بزرگوار امیر مومنان(ع)

به مناسبت 26رجب سالروز وفات حضرت ابوطالب عموی بزرگوار پیامبر اسلام(ص).

گروه دین و اندیشه پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - در شمال شرقی مکه دره‎ای به نام «شعب ابی دُب» وجود دارد. ابی دب، فردی از قبیله بن عاصر است که در آن منطقه زندگی می‎کرده است.
زائران ایرانی با نام قبرستان ابوطالب یا جنه المُعَلاه آشنا هستند. این قبرستان در همان شعب، و به نام‎های شعب خزارین (دره قصابان) یا مقبره بنی‎هاشم نیز شناخته می‎شود. قبرستان در شمال مسجدالحرام و در سه راهی شارع مسجدالحرام و شارع حجون بر دامنه كوه حجون واقع شده است.
قبرستان ابوطالب از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل شده است که خیابان و پل حجون، این دو قسمت را از هم جدا کرده است. در قسمت شمالی نیز دو قسمت وجود دارد که با نرده‎های آهنی و دیوار از قسمت دیگر جدا شده و کسی را به آنجا راه نمی‎دهند.
این قسمت محصور، قبور اجداد رسول خدا در آن قرار دارد. در گذشته بارگاه و گنبدی وجود داشته که متاسفانه در حال حاضر اثری از آن نیست.
عبدالمطلب یکی از چهره‎های بسیار مهم و با شخصیت مکه که مدت دو سال سرپرستی رسول خدا را به عهده داشت در این قبرستان مدفون است. حضرت ابوطالب، پدر گرامی امیر المومنین علی علیه اسلام و جعفر، کسی که در برابر انواع تهدیدهای قریش حاضر به تسلیم نشد و حمایت آشکار خود را از رسول گرامی اسلام اعلام کرد در این قبرستان زیارتگاه زائران ایرانی است.
حضرت خدیجه همسر گرامی رسول خدا و اولین زن مومن به خداوند تبارک و تعالی از کسانی است که در این قبرستان مدفون است .
خدیجه کبری مادر فاطمه زهرا سلام الله علیها کسی از که با بذل مال و جان خود در احیای و رشد دین اسلام نقش بسزایی داشت و رسول خدا همیشه از او به نیکی یاد می‎کرد.
در این قبرستان از بزرگان و اشراف مکه نیز مدفونند. قصی بن كلاب و  عبدمناف از اجداد  رسول خدا صلوات الله علیه، قاسم، طیب (عبدالله) و طاهر فرزندان پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم ، سمیه مادر عمار اولین زن شهید اسلام، عبدالله فرزند یاسر و برادر عمار، خدامه بنت خویله خواهر حضرت خدیجه كبری سلام الله علیها، زینب بنت مظعون خواهر عثمان بن مظعون و همسر عمربن خطاب، عبداله فرزند شهاب بن عبدالحرث جد محمد بن شهاب زهری، اسماء دختر ابوبكر، عبداله فرزند زبیربن عوام (این مادر و فرزند در قسمت جنوبی قبرستان‌ مدفونند)، به روایت تاریخ در این مکان به خاک سپرده شده‎اند.
پیامبر گرامی اسلام پس از هجرت به مدینه، در سفر به مکه، به خانه‎های مکه پای نگذاشت و هرگاه طواف ایشان تمام می‎شد به منطقه بالای مکه در حجون می‎رفت و در خیمه‎هایی که برای آن حضرت برپا کرده بودند اقامت می‎کرد و از همانجا به مسجد الحرام می‎آمد و برمی‎گشت.
در کنار قبرستان ابوطالب منطقه جعفریه قرار دارد که به نقلی مدتی محل سکونت امام صادق علیه السلام بوده است. قبرستان ابوطالب یکی از زیارتگاه‎هایی است که در برنامه بازدید زائران ایرانی در زیارت دوره قرار دارد و مورد استقبال قرار می‎گیرد.
پل حجون یاد آور خاطره تلخ و دلخراش جمعه خونین در سال 66 است. در این سال جمع کثیری از ضیوف الرحمن در برنامه برائت از مشرکین به دست عوامل سعودی به شهادت رسیدند.

مسعود حاجی ابراهیمی