تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - نكات مهم در سفر حج
یکشنبه 28 اسفند 1390

نكات مهم در سفر حج

   نوشته شده توسط: کاروان حج سید علی سیدی    

نكات مهم در سفر حج

 برای تامین آرامش هر چه بیشتر ، زائران و بار همراه آنان از ابتدا تا پایان سفر تحت پوشش بیمه ی ویژه ای قرار دارند.

 واحد پول عربستان سعودی «ریال» و نرخ برابری آن با دلار تقریباً ثابت؛ یعنی هر دلار آمریكا برابر با 75/3 ریال سعودی است با این احتساب 100 دلار معادل 375 ریال است. البته صرافی های مكه و مدینه ، در برابر هر 100 دلار 372 یا 373 ریال می پردازند.

 برای ارتباط با خانواده و بستگان می توانید اطلاعات محل استقرار خود را در هتل های مكه و مدینه ، از مدیر كاروان پرسیده و در اختیار آنا قرار دهید. برای سهولت ارتباط با ایران می توانید با آوردن یك دستگاه گوشی تلفن همراه در عربستان سیم كارت اعتباری تهیه نمایید

 پول و اشیاء قیمتی خود را در ساك ها قرار ندهید ؛ بلكه به همراه خود داشته باشید تا آن ها را در هتل (مدینه و مكه) به صندوق امانات تحویل دهید.

 چند روز قبل از پرواز ، ساك های بزرگ توسط مدیر و خدمه كاروان تحویل  گرفته شده و توسط آنان به قسمت بار هواپیمایی سپرده و سپس به عربستان  ارسال می شود از این رو وسایلی را كه آنجا به آن نیاز دارید درون ساك گذاشته و تحویل دهید .در صورتی كه از عینك استفاده می كنید در تمام مراحل سفر مواظب عینك خود باشید زیرا تعویض یا تعمیر آن شما را با مشكل روبرو می كند .

كارت های شناسایی خود را در طول سفر به سینه الصاق نموده یا داخل جیب خود قرار دهید تا در موارد ضروری دسترسی به آن آسان باشد.

 در این سفر كه سرشار از معنویت است زائران محترم بیش از هر زمان به همكاری و صمیمیت نیاز دارند بنابراین در صورتی كه در میان اعضای كاروان كسی از خانواده و بستگاه شما حضور ندارند دوستان و همراهانی برای خود انتخاب كنید.

اعضای كاروان همچون اعضای خانواده هستند كه باید در طول سفر یكدیگر را یاری كنند ، حساسیت های لازم را برای حفظ آبرو و حیثیت یكدیگر داشته باشند و مسوولان را از هر حركت مشكوك آگاه نمایند

قبل از سفر ، روزانه دقایقی پیاده روی كنید تا بدن شما آمادگی بیشتری برای انجام مناسك پیدا كند .

 با همراه مسافر كه می تواند آن را به داخل هواپیما ببرد به اندازه ی یك ساك دستی كوچك است . وسایلی را كه باید در ساك های بزرگ گذاشته شود قبلا به عوامل كاروان تحویل داده و فقط ساك های كوچك را به همراه بیاورید.

 زائران باید سه تا چهار ساعت قبل از پرواز ، در فرودگاه حاضر شوند . پس از حضور همه ی افراد كاروان و خداحافظی با بدرقه كنندگان و انجام سرشماری ، جهت كنترل گذرنامه به سالن دوم وارد  می شوید . هنگام ورود به این سالن باید گذرنامه و بلیت هواپیما را كه از مدیر دریافت كرده اید در دست داشته باشید.

 در باجه های مستقر در این سالن گذرنامه ها كنترل می شود و مهر خروج بر روی آنها می خورد.

هنگام ورود به هواپیما كارت صندلی خود را در دست داشته باشید تا مهمان داران طبق شماره ی صندلی ، شما را به محل استقرار ، راهنمایی كنند . از نشستن در صندلی دیگران و بی نظمی اجتناب نمایید . چنانچه در هواپیما بین شما ، دوستان و خانواده فاصله وجود دارد بر تغییر جا و نشستن در كنار یكدیگر اصراری نداشته باشید . زیرا زمان پرواز طولانی نیست . مدت این سفر ( از فرودگاه گرگان تا عربستان ) حدود 5/2 تا 3 ساعت است

 شتاب زدگی در فرودگاه ، به آشفتگی و بی نظمی منجر شده و در نهایت ، موجب تاخیر در انجام كارها  می گردد . بنا بر این آرامش و نظم را رعایت و طبق دستور ماموران فرودگاه عمل نمایید . از برخورد مستقیم و مجادله با ماموران سعودی  كه زبان آنها را هم نمی دانید جداً بپرهیزید.

ممكن است گاهی مجبور شوید نماز را در هواپیما به جا آورید . از این رو بهتر است پیش از سوار شدن وضو بگیرید . همچنین توجه داشته باشید كه هنگام رفتن به عربستان جهت قبله تقریباً به طرف جلوی هواپیما می باشد . در این زمینه از مهمانداران كمك بگیرید تا شما را راهنمایی كنند..

 پس از رسیدن به مقصد هنگام خروج از هواپیما عجله نكنید . اثاثیه ی خود را برداریدو به آرامی و با رعایت نوبت خارج شوید و توجه نمایید كه گذرنامه را داخل هواپیما جا نگذارید.

هنگام رسیدن به فرودگاه مدینه ابتدا به سالنی وارد می شوید كه گذرنامه ها را در آن بررسی می كنند و كارت ورود (بطاقه الدخول) را تحویل می گیرید . سعی كنید  پشت سر هم مقابل كیوسك ها ی كنترل گذرنامه بایستید و تا وقتی بررسی گذرنامه نفر جلویی تمام نشده از خط قرمزی كه به فاصله یك متری باجه ها روی زمین كشیده شده است ، عبور نكنید.

 پس از انجام تشریفات ورود به عربستان فرودگاه مدینه گذرنامه خود را به مدیر یا عوامل اجرایی كاروان تحویل دهید

 هنگام سوار شدن به اتوبوس ، شماره  اتوبوس و صندلی خود را به یاد داشته باشید تا در هنگام پیاده و سوار شدن ؛ دچار مشكل نشوید

 برای بازگشت به ایران باید حدود ده ساعت قبل از پرواز آماده ی حركت به سوی فرودگاه باشید . بنابراین در روز آخر از رفتن به زیارت و یا بازار اجتناب كنید . در فرودگاه جده مدیر كاروان گذرنامه یا بلیط شما را می دهد ؛ دقت شود كه گذرنامه را داخل ساك بزرگ قرار ندهید و همیشه نزد خودتان نگه دارید زیرا ساك بزرگ زودتر به قسمت بار هواپیما می رود و برگشت آن غیر ممكن است

 چنانچه گالن آب زمزم همراه دارید باید در فرودگاه جده به محل تعیین شده مراجعه كرده و آن را در كیسه های مخصوص قرار دهید .وسایل و اشیا موجود در هواپیما ، مانند جلیق های نجات و .. را از هواپیما بیرون نبرید

 حداكثر بار مجاز برای هر زائر سی كیلو گرم است .

هر یك از شما در كشور عربستان نماینده ی ملت شهید پرور ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستید بنابراین كاری نكنید كه خدای ناكرده موجب خدشه دال شدن عزت دینی و ملی گردد.

 رعایت نظافت ، از ضرورت های این سفر مقدس است از كثیف كردن معابر و ریختن زباله روی زمین جدا پرهیز نموده و آنها را در سط های مخصوص زباله بیاندازید .

به صورت جد به تذکرات روحانی و مدیر کاروان توجه داشته باشد و اعمالی را ه باعث کوهن تشیع و بهانه گیری سعودی‌ها خواهد شد انجام ندهید چرا که برخی از این اعمال در عربستان جرم است.

 از فرصتی كه بایتان ایجاد شده نهایت استفاده را ببرید و بیشتر وقت خود را در حرم بگذرانید. این فرصتی است كه هزاران نفر آرزوی آن را در دل دارند.

مدیر و خدمه كاروان از افراد متدین و خدمت گزار هستند و تنها به قصد خدمت افتخاری به زائران بیت الله ، بخشی از عمرشان را در این راه صرف می كنند . زحمات این عزیزان با مادیات قابل جبران نیست و فقط توجه و احترام متقابل شما ، خستگی را از تن آنان دور می كند

 هنگام نقل و انتقال زائران مدیر و خدمه ی كاروان در اتوبوس ها تقسیم می شوند . این عزیزان برای اداره ی اتوبوس و راهنمایی راننده و مسائل دیگر باید در قسمت جلوی اتوبوس مستقر شوند . علاوه بر آن اجازه دهید مردان جوان نیز در صندلی های جلو اتوبوس بنشینید تا در تقسیم آب و غذا و هدایت كاروان همكاری داشته باشند

عبور و مرور در خیابانهای مكه و مدینه برای رهگذران و عابران پیاده امن نیست و خودروها بسیار سریع حركت می كنند و برخی رانندگان بسیار بی احتیاط می باشند . بنابراین  فقط از پیاده روها برای رفت و آمد استفاده كنید

 از چند سال پیش زائران ایرانی در مكه و مدینه از سرویس هایی كه با پرچم ایران مزین است استفاده می كنند سعی كنید شماره ی  خط  و محل توقف اتوبوس مسیر خود را به خاطر بسپارید .
عكس گرفتن و فیلم برداری در حرم های شریف ممنوع است و با افراد برخورد می شود و گاهی هم آنها را دستگیر و امكانات آنها را ضبط می كنند

برای جابجایی كفش ها ، هنگام تشرف به حرم  از كیسه های مخصوص استفاده كنید

كلمن های آب سرد در همه جای حرم موجود است .در طرف راست آن لیوان استفاده نشده و در طرف چپ لیوان های استفاده شده قرار دارد.

هنگام ورود به هتل و یا ساختمان محل اقامت خود صبر و حوصله پیشه كنید تا مدیران بتوانند زمینه را برای استقرار شما فراهم كنند.

همواره از شوخی های ناراحت كننده ، كلمات نامناسب و سخنان آزار دهنده پرهیز نمایید و شخصیت دیگران را در نظر داشته باشید.

 در زمانی كه در داخل هتل استراحت می كنید از باز گذاشتن در اتاق ها خودداری نمایید.

 سرویس های بهداشتی اغلب فرنگی است از ایستادن روی لبه ی آنها پرهیز  كنید و اگر چگونگی استفاده از آن را نمی دانید از همراهان و یا مسئولان كاروان بپرسید

 از ورود افراد نا شناس كه به عنوان تعمیر كار و یا ... به اتاق شما مراجعه می كنند بدون همراهی عوامل كاروان جلوگیری نمایید

 اگر طرز استفاده از آسانسورو پله های برقی را نمی دانید از عوامل كاروان بپرسید.
هر گونه تحرك مشكوك و ایجاد مزاحمت را به مسئولان كاروان اطلاع دهید.

 بروز هرگونه مشكل و نقص را در اولین فرصت به مسئولان كاروان اطلاع دهید تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

 از خرید اجناس پر حجم و كالاهای صوتی و تصویری و وسایل برقی خودداری كنید و سعی نمایید با افرادی كه با كالاها آشنایی دارند به خرید بروید.

 هنگام بر پایی نماز جماعت از رفت و آمد در خیابانها و نشستن كنار پیاده روها و فروشگاهها جداً اجتناب نمائید

 از خرید اجناس دسته دوم خودداری كنید.

 مراقب پول و اجناس خود باشید و هنگام خرید سعی كنید با در اختیار داشتن اسكناس های مختلف (پول خرد) قیمت اجناس خریداری شده را پراخت كنید و از دادن اسكناس های درشت پرهیز نمایید.

 تا حد امكان از فروشگاههایی كه اجناس آنها برچسب قیمت دارند خرید نمایید.

توصیه اكید این است كه بیشتر سوغات مورد نیاز خود را از داخل كشور و فروشگاههایی كه معرفی می شوند تهیه نمایید

 زائران مدینه قبل در آخرین روز حضور در مدینه تمامی وسایل خود را در ساك های بزرگ بسته بندی كرده و برای حمل به مكه ، به كاروان تحویل می دهند و فقط یك ساك دستی را كه در آن لباس های احرام و بعضی از ملزومات می باشد .نزد خود نگه می دارند.

 در عرفات مساحت چادرها به گونه ای است كه جای كافی برای استراحت منظور شد است ولی باید مراعات حال دیگران را بنمایید

 سرویس های بهداشتی  در جهات مختلف و با فاصله از چادرها واقع شده است . سعی كنید از نزدیك ترین سرویس استفاده نمایید زیرا امكان گم شدن در لابه لای چادرها وجود دارد

پس از صرف صبحانه روز نهم ذی الحجه طبق برنامه هر ساله بعثه مقام معظم رهبری مراسم برائت از مشركین برگزار می شود كه حتما در این مراسم معنوی و سیاسی شركت داشته باشید.

 در عرفات ، مشعر و منا سعی كنید رفت و آمد انفرادی نداشته و حتما ًبا مدیر  عوامل كاروان هماهنگی های لازم را داشته باشید.

 اعمال واجب خود در عرفات ، مشعر و منا را قبلا به طور دقیق نزد روحانی كاروان مرور كنید چرا كه به علت شرایط خاص امكان دارد در برخی مواقع دسترسی به روحانی و معین كاروان مقدور نباشد .