تبلیغات
کاروان حج20003-اهواز - نكات مهمی كه زائران عمره باید به آن توجه كنند

نكات مهمی را برای انجام سفر عمره و به یاد ماندن خاطرات خوش از این سفر را اعلام كرد

لازم است از ابتدا به آنچه که زائر باید بداند توجه نموده تا با رعایت آن شاهد سفری امن بوده و از لحظات معنوی آن بیشتر بهره‌مند شویم.

لذا توجه به نکات زیر توصیه می شود:

    * تمامی زائرین بایستی پول یا اشیاء قیمتی خود را داخل اتاق نگذاشته ، بلکه بهتر است آن را به صندوق امانات هتل تحویل دهند .
    * تمامی زائرین بایستی از بردن دوربین های عکاسی و یا فیلمبرداری به داخل حرمهای شریفه خودداری کنند تا مشکلی به جهت گرفتن و یا آسیب دیدن این وسائل پیش نیاید .
    * تمامی زائرین بایستی مراقب کودکان خود یا بزرگسالان در هنگام عبور از خیابانها باشند زیرا رانندگان سعودی نوعاً بی دقت در رانندگی می باشند .
    * تمامی زائرین بایستی کارت شناسایی خود را که در آن اطلاعات شناسائی  شخصی و محل اقامت زائرین در مدینه و مکه درج شده است را همیشه همراه داشته باشند .
    * تمامی زائرین بایستی برای خرید از فروشگاهها با مدیران راهنمای کاروانها هماهنگی نمایند و با چند نفر از مردان کاروان برای خرید به فروشگاهها اقدام نمایند .
    * در صورت هرگونه خرید از فروشگاهها مطالبه فاکتور خرید توصیه می شود.
    * از بحث و جدل با افراد غیر ایرانی در خصوص عقاید و اعتقادات مذهبی اکیدا خودداری فرمائید.
    * رعایت احترام و ادب برای  همه زائرین علی الخصوص در مواجه با زائرین سایر کشورها توصیه می شود
    * کشیدن سیگار در کلیه نقاط مسجد الحرام و نیز مسجد النبی ممنوع بوده و مجازات حبس دارد.
    * از همراه داشتن هرگونه مواد و قرصهای مخدر ولو به مقدار اندک و با مصارف پزشکی بدون اخذ مجوز هیئت پزشکی سازمان  اکیدا اجتناب نمائید .
    * از حرکت رد هنگام اقامه نماز در صحن مساجد اجتناب نمائید و در ره حال با نمازگزاران همراه شوید
    * ساعت اذان و اقامه نماز از جمله ساعات پرترافیک حضور زائرین در حرمین شریفین است لذا در این ساعات نهایت دقت در تردد و زمانبندی حضور خود را داشته و از دور شدن اطفال خود جدا جلوگیری کنید.
    * همواره محل هائی را به عنوان نشانه و علامت گذاری حضور با همراهان خود انتخاب کنید تا در صورت نیاز در زمان مشخص در وعده گاه مذکور همدیگر را بیابید.
    * تهیه ارز مورد نیاز از ایران توصیه می شود تا بعضا شاهد تقلب در ارائه پول جعلی در عربستان نباشید.
    * با توجه به هزینه بسیار مکالمه با سیم کارتهای ایرانی از عربستان توصیه می شود همواره به عنوان دریافت کننده مکالمه باشید.
    * از خرید لوازم برقی در عربستان به علت هزینه بیشتر آنها در مقایسه با  ایران  و نیز نوع گارانتی ان اجتناب نمائید.
    * حمل بیش از 30 کیلوگرم بار اضافی برای ارسال به ایران مشموا پرداخت جریمه اضافه بار می باشد لذا لازم است ائران به این نکته توجه نمایند
    * مشخصات  نام و شماره و محل اقامت خود در ایران و عربستان را در کلیه چمدانهای خود و حتی ساک دستی و کیف پول خود قراردهید تا در صورت یافتن انها توسط شخص دیگری ،تسریع در اراسل ان و شناسائی صاحب واقعی ان صورت پذیرد.
    * از همراه بردن کتب  مفاتیح ،نهج البلاغه و کتب  ادعیه و تبلیغ حتی رساله به منظور احتیاط جدا خودداری نمایند و تنها کتب مجاز اعلام شده از سوی بعثه و نشر مشعر را همراه داشته باشند.
    *  درصورتی که کامپیوتر شخصی همراه دارید توجه نمائید که در مواردی دستگاه شما مورد بازرسی قرارمی گیرد لکن در مجاز بودن محتویات داخلی ان دقت و حساسیت لازم را به خرج دهید.
    * رعایت حجاب اسلامی و  و وقار ایرانی علی الخصوص در مواجهه با فروشندگان عربستان اکیدا توصیه می شود..
    * به هیچ وجه نسبت به پذیرش امانت از افراد ناشناس بدون اطلاع از نوع دقبق محتوبات اقدام ننمائید و حتی المقدور آنها را به صندوق امانات کنار حرم راهنمائی کنید.
    * از سوار شدن به وسایل نقیلیه غیر ستادی بدون همراه داشتن مرد خودداری نموده و سعی نمائید به صورت گروهی  ودر دسته های کوچک تردد نمائید.
    * در صورت کسالت جسمی به هیچ وجه به اعمال طواف مبادرت ننمائید.
    * کندن نخ از پرده کعبه جرم محسوب می شود و مجازات زندان دارد.
    * در هنگام زیارت قبر پیامبر و یا قبور بقیه به هیچ وجه نسبت به بیان الفاظ نامناسب در خصوص خلفا اهل تسنن اقدام ننمائید و با احترام کامل رفتار نمائید.
    * از برگزاری دعای توسل در کنار بقیع و حرمین بدون هماهنگی با بعثه نمایندگی ولی فقیه در عربستان خودداری نموده و ادعیع خود را به صورت فردی وآهسته بخوانید.
    * به علت ازدحام بسیار و نیز مشکلات ناشی از اتهام تلصیق از نزدیک شدن  به سنگ حجر الاسود در مکه اکیداً اجتناب شود
      تلصیق: نزدیک شدن بیش از حد مجاز به نامحرمان در هنگام طواف حتی محارم خود شخص و جنس مخالف
      با توجه به وجود سیستمهای کنترلی و دوربینهای مدار بسته در تمامی صحن حرم هرگونه نزدیکی و فشردگی زائرین در حین طواف خوصا در زمان  حضور در کنار سنگ حجر الاسود در اکثر موارد به عنوان هتک حرمت و عمل خلاف عفت در نزد دولت سعودی محسوب شده و به محض استنباط فرد مضنون دستگیر و مجازات زندان و شلاق خواهد گرفت .